а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подистутка

подистуткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истутка малку, донекаде.
Англиски: crease
Примери:
Го подистутка листот хартија пред да го фрли.
2. (се подистутка) Се истутка малку, во некоја мера.
Англиски: crease
Примери:
Фустанот ми се подистуткал малку, треба да го запеглам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи