а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подистури

подистурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истури малку, мало количество од нешто.
Англиски: pour out Албански: derdh pak
Примери:
Подистури малку од гравот, многу е.
2. (се подистури) Се истури нешто во мало количество.
Англиски: spill Албански: derdh, zbraz
Примери:
Водата се подистурила од бокалот.
Изведенки
подистурува несв.
(се) подистуруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи