а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подистреби

подистребат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истреби, исчисти нешто во некоја мера, донекаде, колку што е можно.
Англиски: sift Албански: zhduk
Примери:
Го подистреби оризот од глотки.
2. Истреби, уништи до некаде, во некоја мера.
Англиски: sift Албански: shkatërron
Примери:
Ги подистребија дивите свињи во нашиот крај.
Изведенки
подистребува несв.
подистребуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи