а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подистине

подистинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истине малку, донекаде.
Англиски: cool off Албански: ftoh
Примери:
Нека подистине супата, па потоа јади.
2. Стане донекаде рамнодушен кон нешто.
Англиски: cool off Албански: zbehet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со времето како да подистина меракот.
Изведенки
подистинува несв.
подистинуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи