а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подистави

подистават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истави, помести нешто малку, само донекаде.
Англиски: clear Албански: hek
Примери:
Подистави го автомобилот од патот, да поминам.
Таа ги подистави книгите од себе и се загледа низ прозорецот.
2. (се подистави) Се помести малку, се истави пред нешто.
Англиски: vacate Албански: liroj
Примери:
Подистави се да поминат луѓето.
3. (се подистави) Се оддалечи, се истави од нешто малку, донекаде.
Англиски: remove Албански: largohet
Примери:
Се подистави од погледите на луѓето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи