а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиспраша

подиспрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испраша малку за многу нешта.
Англиски: inquire
Примери:
Старата го подиспраша момчето за сите негови по дома.
2. Испраша малку време или површно повеќемина или сите што биле за испрашување.
Англиски: inquire
Примери:
Професорот подиспраша неколку студенти и отиде на пауза.
Тој набрзина ги подиспраша сите деца и им стави оценки.
Изведенки
подиспрашува несв.
подиспрашуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи