а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиспразни

подиспразнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испразни, отпразни малку.
Англиски: empty Албански: zbraz
Примери:
Подиспразни од шишето, преполно е.
2. (се подиспразни) Се испразни малку, донекаде.
Англиски: empty Албански: zbrazet pak
Примери:
Бочвата со вино се подиспразнила.
Изведенки
подиспразнува несв.
(се) подиспразнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК