а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиспразнет

подиспразнетиот
Вид збор: Придавка
Што е малку, донекаде испразнет.
Англиски: emptied
Примери:
Отпи од подиспразнетото шише.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи