а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подисправен

подисправениот
Вид збор: Придавка
Што е малку исправен, не сосема.
Англиски: upright
Примери:
подисправена перница
Изведенки
подисправено прил.
Пример: Одеше подисправено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи