а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подисплаши

подисплашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исплаши малку, донекаде.
Англиски: frighten
Примери:
Го подисплаши детето да не оди ноќе сам по шумата.
2. (се подисплаши) Се исплаши малку, донекаде.
Англиски: frighten
Примери:
Се подисплашив тогаш дека ќе паднам во водата.
Изведенки
подисплашува несв.
(се) подисплашуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи