а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиспече

подиспечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испече малку, донекаде.
Англиски: bake
2. (се подиспече) Се испече малку, донекаде.
Англиски: bake
Примери:
Нека се подиспече месото уште малку, живо е.
Изведенки
подиспечува несв.
(се) подиспечуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи