а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиспегла

подиспеглаат
Вид збор: Глагол, свршен
Испегла малку, донекаде.
Англиски: iron
Примери:
Подиспеглав некоја кошула, колку за утре и задутре.
Изведенки
подиспеглува несв.
подиспеглуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи