а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подискриви

подискриват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искриви малку, до определен степен.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Го подискрви малку вратот напрегајќи се да види подобро.
2. Изопачи, изврти нешто до одредена мера.
Англиски: distort Албански: shtrmbëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа ги подискриви малку неговите зборови за да изгледа како што и одговараше.
3. (се подискриви) Се искриви малку, донекаде.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Вратава се подискривила од влага.
Изведенки
подискривува несв.
(се) подискривуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи