а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подискоси

подискосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искоси трева малку, донекаде.
Англиски: mow
Употреба: Земјоделство
2. Искоси, стави во коса положба малку, донекаде.
Англиски: tilt
Примери:
Подискоси го уште малку килимот в лево.
3. (се подискоси) Се искоси настрана, во коса положба во однос на нешто.
Англиски: tilt
Примери:
Сликата на ѕидот се подискосила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи