а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подискорне

подискорнат
Вид збор: Глагол, свршен
Искорне малку, во одредена мера.
Англиски: root out
Примери:
Подискорна малку од плевелот, ама се замори и седна да се одмори.
Изведенки
подискорнува несв.
подискорнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи