а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подископачи

подископачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ископачи шума, дрвја малку, донекаде.
Примери:
Подископачија малку од шумата, колку за едно нивче.
Изведенки
подископачува несв.
подископачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи