а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подискашла

подискашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искашла малку, со кашлање исфрли од дишните органи нешто во мала количина.
Англиски: cough slightly
Примери:
Болниот како да подискашла крв, така ми се виде.
2. (се подискашла) Се искашла, се накашла малку.
Англиски: cough slightly
Примери:
Пред да влезе, стариот се подискашла пред вратата.
Изведенки
подискашлува несв.
(се) подискашлуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи