а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подискастри

подискастрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искастри малку, во некоја мера.
Англиски: prune
Примери:
Попладнето тој ги подискастри гранките на трендафилот.
2. Истепа некого помалку или повеќе.
Англиски: beat up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Добро те подискастриле во полицијата.
Изведенки
подискаструва несв.
подискаструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи