а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подискара

подискараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50338
1. Искара малку, донекаде.
Англиски: scold
Примери:
Го подискара малку детето.
2. (се подискара) Се искара со некого, малку, донекаде.
Англиски: quarrel
Примери:
Тој се подискара малку со соседите.
Изведенки
подискарува несв.
подискаруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК