а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиситни

подиситнат
Вид збор: Глагол, свршен
Иситни малку, донекаде.
Англиски: crush
Примери:
Подиситни го месото на помали парчиња пред да го ставиш во манџата.
Изведенки
подиситнува несв.
подиситнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи