а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подисипе

подисипат
Вид збор: Глагол, свршен
Исипе, излие малку, донекаде.
Англиски: pour
Примери:
Подисипа од чашата пред да му ја подаде на детето да се напие вода.
Изведенки
подисипува несв.
подисипуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи