а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиз

подис
Вид збор: Префикс
Сложен префикс (под- и из-/ис-) со значење вршење на дејството во мала мера, донекаде.
Примери:
подизбистри, подизведри
подизвлече, подиздлаби, подизлади
FlexiMac
 менување на македонски глаголи