а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизретчи

подизретчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изретчи малку, само донекаде.
Примери:
Подизретчи го расадот, многу е густ.
2. (се подизретчи) Се изретчи малку, донекаде.
Примери:
Шумата се подизретчила, некои од дрвјата се исушиле.
Изведенки
подизретчува несв.
(се) подизретчуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи