а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизрамни

подизрамнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Израмни малку, донекаде.
Англиски: smooth, flatten
Примери:
Ги здипли и ги подизрамни алиштата со рацете и без да ги пегла, ги стави во плакарот.
2. (се подизрамни) Се израмни малку, донекаде.
Англиски: smooth
Примери:
Групата се подизрамни во одењето со другите групи во дефилето.
Изведенки
подизрамнува несв.
(се) подизрамнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи