а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизрадува

подизрадуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Израдува некого во извесна мера, донекаде.
Примери:
Девојчето ги подизрадува родителите со своите успеси.
2. (се подизрадува) Се израдува малку, во извесна мера.
Примери:
Кутрите старци се подизрадуваа со внуците што им дојдоа на гости тоа лето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи