а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизостри

подизострат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изостри малку, донекаде, во некоја мера, повеќе или помалку.
Англиски: sharpen
Примери:
Арно си го подизострил ножот.
2. Изостри однос, чувство, став и сл.
Англиски: sharpen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со годините, тој го подизостри осетот за мирис.
3. (се подизостри) Се изостри во однос, чувство, став и сл.
Англиски: sharpen
Примери:
Односите во семејството се подизострија.
Изведенки
подизострува несв.
(се) подизоструваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи