а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизострен

подизострениот
Вид збор: Придавка
Што е малку, донекаде изострен.
Англиски: sharpened
Примери:
Тој отсекогаш имал подизострен осет за убавина.
подизострен страв
подизострен однос
FlexiMac
 менување на македонски глаголи