а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизникне

подизникнат
Вид збор: Глагол, свршен
(само 3. л.) Изникне малку, донекаде.
Англиски: grow
Примери:
Подизникнала трева по патеката.
Изведенки
подизникнува несв.
подизникнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи