а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизмори

подизморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измори малку, донекаде.
Англиски: exhaust
Примери:
Тој ги подизмори аргатите што му го копаа лозјето.
2. (се подизмори) Се измори малку, донекаде.
Англиски: exhaust
Примери:
Се подизморивме работејќи, па седнавме малку да се одмориме.
Изведенки
подизморува несв.
(се) подизморуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК