а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизмие

подизмијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измие малку, во ограничена мера.
Англиски: wash Албански: laj pak
Примери:
Го подизми бурето за зелка.
2. (се подизмие) Се измие малку, донекаде, во ограничена мера.
Англиски: wash Албански: lahem pak
Примери:
Се подизми надве-натри и излезе.
Изведенки
подизмива несв.
(се) подизмиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи