а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизмести

подизместат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измести малку, донекаде.
Англиски: move
Примери:
Го подизмести ременот на пушката што го притискаше на рамото.
2. (се подизмести) Се измести малку, донекаде.
Англиски: move
Примери:
На места штиците и прачките се подизместиле.
Изведенки
подизместува несв.
(се) подизместуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи