а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизмени

подизменат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измени малку, донекаде.
Англиски: change Албански: ndryshoj
Примери:
Некои работи се подизменија во последно време на подобро.
2. (се подизмени) Се измени малку, донекаде.
Англиски: change Албански: ndryshoj pak
Примери:
Тој како да се подизменил, не го препознавам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи