а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизмачка

подизмачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измачка малку, донекаде.
Англиски: smear
2. Истрие малку со нешто, со лековита материја и сл.
Англиски: rub
Примери:
Го подизмачка коленото со ракија.
3. (се подизмачка) Се истрие малку со лековита материја.
Англиски: rub
Примери:
Се подизмачка со мелем колку што можеше да досегне.
Изведенки
подизмачкува несв.
(се) подизмачкуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи