а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизлиже

подизлижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излиже малку, само донекаде.
Англиски: lick
Примери:
Децата речиси го подизлижале мармаладот од чинивчето на масата.
2. Истроши малку со триење, со честа употреба.
Англиски: wear out
Примери:
Чевлите си ги подизлижал на петиците.
3. (се подизлиже) Се истроши, се излити од употреба.
Англиски: wear out
Примери:
Панталоните се подизлижале на колената.
Изведенки
подизлижува несв.
(се) подизлижуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи