а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиздлаби

подиздлабат
Вид збор: Глагол, свршен
Издлаби малку, донекаде.
Англиски: deepen
Примери:
Го подиздлаби бунарот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи