а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизгледа

подизгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгледа, одмери малку со поглед.
Англиски: look at
Примери:
Полицаецот го подизгледа непознатиот, заврте со главата и полека го одмина.
2. Одгледа, воспита, подигне потомство до некое време, донекаде.
Англиски: rear
Примери:
Ги подизгледа децата со триста маки.
Само да ги подизгледам децава, после и за мене белки ќе има бел ден.
Изведенки
подизгледува несв.
подизгледуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи