а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизвлечка

подизвлечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извлечка малку, донекаде нешто од некаде, со мака, со труд.
Англиски: pull
Примери:
Го подизвлечка некако безживотното тело од запалената куќа.
2. (се подизвлечка) Се извлечка, се спаси со мака од некаде или од некаква ситуација.
Англиски: pull
Примери:
Се подизвлечка од тешкотиите со помош на еден пријател.
Изведенки
подизвлечкува несв.
(се) подизвлечкуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК