а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизведувач

мн. подизведувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53966
Изведувач што изведува работи по налог на некој друг изведувач.
Англиски: subcontractor
Употреба: Економија
Примери:
Банкротството на странскиот изведувач може да закопа дваесетина домашни компании подизведувачи.