а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подизбистри

подизбистрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49765
Се избистри малку, донекаде.
Англиски: clear up
Примери:
Кладенецот се подизбистри.
Изведенки
подизбиструва несв.
подизбиструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК