а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подидува

подидуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32908
Доаѓа повремено, понекогаш.
Англиски: drop in
Примери:
Тој подидува во дуќанот кога има време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК