а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подига

подигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
подигне
Англиски: lift Албански: ngre
Примери:
Тоа ја подига јавната свест.
Изведенки
подигање ср.
глаг. им.
Пример: Цел е подигање на јавната свест за лошото справување од електронскиот отпад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи