а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиви

подиват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане див или како див.
Примери:
Момчето подиве во таа пуста пустелија.
Животните во кафезите подивеа кога го сетија мирисот на месото што им го носеше чуварот.
2. Здиви некого (човек или животно).
Примери:
Тие го подивеле детето од многу ќотек.
Децата ја подивија мачката играјќи премногу грубо со неа.
Изведенки
1. подивува несв.
подивуваат
повт.
2. подивување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи