а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подивен

подивениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17214
Што подивел, што станал див.
Англиски: wild
Примери:
подивени кози
подивена река
подивени страсти
Изведенки
1. подивено прил.
Пример: Гледаше подивено во луѓето.
2. подивеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК