а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзине

Види и: зине (св.)
подзинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зине малку, само донекаде, отвори уста малку, донекаде.
Албански: hap gojën
Примери:
Подзина да каже нешто.
2. Отвори уста со израз на зачуденост, изненаденост и сл.
Албански: hap gojën
Примери:
Селаните останаа подзинати кога видоа кој влезе во салата.
3. Испушти душа, умре.
Англиски: die Албански: vdes
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. подзинува несв.
подзинуваат
2. подзинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи