а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзинат

подзинатиот
Вид збор: Придавка
Што е со полуотворена уста.
Примери:
подзината уста
Изведенки
1. подзинато прил.
Пример: Човекот гледаше подзинато.
2. подзинатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи