а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подземи

Вид збор: Прилог
Под површината на земјата.
Англиски: subterranean
Примери:
Водата тече подземи.
Поминал три саата под урнатините, подземи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи