а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подземе

Види и: земе (св.)
подземат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прифати нешто подадено, понудено.
Англиски: take over Албански: pranoj
Примери:
Ги подзеде подадените торби.
2. Прифати, се надоврзе на разговор.
Англиски: follow up Албански: pranoj
Примери:
Па да речеме дека тоа е така - подзеде тој.
3. Прифати песна, започне да пее со другите што пеат.
Англиски: take over Албански: pranoj
Примери:
Сите ја подзедоа песната што ја почна девојката.
Изведенки
1. подзема несв.
подземаат
2. подземање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи