а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подземен

подземни
Вид збор: Придавка
1. Што е под површината на земјата.
Англиски: underground
Примери:
Подземна железница.
Подземни води.
2. Што дејствува под површината на земјата.
Англиски: underground
Примери:
Подземните ископувања ќе ги врши една наша фирма.
3. Подмолен, прикриен, што не се забележува веднаш.
Англиски: secret
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите подземни планови бргу ги откривме.
Изведенки
подземно прил.
Пример: Дејствува подземно, притаено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи