а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подздивне

подздивнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Здивне, се издиши малку, земе здив.
Англиски: breathe
2. Одмори малку, кратко време.
Англиски: rest
Примери:
Подздивнаа малку под лозницата и пак се фатија за работа.
Изведенки
подздивнува несв.
подздивнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи