а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзглавје

мн. подзглавја
Вид збор: Именка, среден род
Перница, тоа на што се става главата кога се лежи.
Англиски: pillow
Изведенки
подзглавница ж.
мн. подзглавници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи